custom-header

Skąd wzięła się cegła klinkierowa?

Skąd wzięła się cegła klinkierowa?

Skąd wzięła się cegła klinkierowa?

Cegły są budulcem znanym ludzkości już od starożytności. Pierwsi Egipcjanie wyławiali z Nilu muł, który następnie formowali w regularne kształty i pozostawiali na słońcu, aby go wysuszyć. Tak otrzymane kostki służyły im do wznoszenia domostw. Technika ta została następnie rozwinięta przez Rzymian, którym zawdzięcza się wiele odkryć w dziedzinie architektury. Mając dostęp do pyłu wulkanicznego, potrafili tworzyć cegły o niespotykanej dotąd wytrzymałości.

Wynalazek z przypadku

W końcu nauczono się wypalać klinkier w takiej formie, jaką znamy dziś. Nie obyło się jednak bez utrudnień. Tradycyjne piece znacznie różniły się od współczesnych – zachodzący w nich proces trwał bardzo długo, nawet kilka tygodni, a stała temperatura była wyjątkowo trudna do utrzymania. W takich, niestabilnych warunkach nie każda kostka była jednakowa – pojawiła się pierwsza cegła klinkierowa.

Od odpadku do nowego trendu w architekturze

 

Historia tego odkrycia była dość burzliwa. Ówcześni rzemieślnicy nie byli zachwyceni tymi wyrobami, które odróżniały się od reszty. Oczekiwali oni uniwersalności, prostego wyglądu, bez żadnych cech szczególnych, dlatego egzemplarze, które zostały przez temperaturę nieco odkształcone, traktowali jak odpadki. Taki stan rzeczy trwał przez wieki, kiedy dopiero wcześni, modernistyczni architekci dostrzegli liczne zalety cegły klinkierowej. Naturalne kształty, liczne wariacje kolorystyczne oraz niepowtarzalny wygląd urzekły artystów, którzy natychmiastowo znaleźli dla nich mnóstwo zastosowań. Sprawny murarz potrafi wykorzystać to urzekające piękno, aby nadać ścianom budynków charakterystyczną, przyciągającą wzrok teksturę. Dość z nudnymi, płaskimi powierzchniami uzyskuje się przy pomocy tynku lub klasycznych cegieł.

No comments.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *