custom-header

Materiały budowlane używane obecnie

Materiały budowlane używane obecnie

Materiały budowlane używane obecnie

Materiały konstrukcyjne obecnie dostępne do stworzenia budynku dają nam szerokie pole popisu. Obecnie dość rzadko stosuje się kamień jako materiał konstrukcyjny, wykorzystuje się go raczej na okładzinach elewacyjnych czy posadzkach na np. budynkach biurowych, użyteczności publicznej, hotelach itd, a w środku szkieletem są słupy lub ściany żelbetowe, które niosą betonowe, zbrojone fundamenty. Czasami na plac budowy przyjechać muszą stworzone wcześniej w wytwórniach prefabrykanty.

W budownictwie jednorodzinnym prym wiedzie ceramika, jako najtańsza i łatwa w stosowaniu, nie potrzeba tam również elementów przenoszących spore obciążenia, ponieważ zwykle nie są to obiekty tak duże, jak te publiczne. Z racji tego popularne są pustaki, bloczki keramzytowe oraz lekka cegła drążona. Łatwo wyliczyć ilość potrzebnego materiału i przywieźć go na budowę. Bardziej tradycyjnym materiałem jest cegła pełna, obecnie używana bardziej przy ściankach działowych, choć te wykonuje się często również z karton gipsu, tak zwanych płyt g-k. Szeroko używa się jej przy stawianiu płotów i ogrodzeń, które potem uzupełnia się metalowymi balustradami. Popularne są również elewacje z cegły, często klinkierowej, całkowite lub łączone z tynkiem. Mogą być nie tylko rude i jednolite, ale też szare, białe, zielonkawe i różnokolorowe.

c2

W tradycyjnych metodach z kolei odchodzi się od sztucznie, fabrycznie wytwarzanych elementów, stawiając na produkty rzemieślnicze, tanie i łatwo ulegające rozkładowi. Okazuje się, że można uzyskać całkiem dobre parametry techniczne i dużo przy tym nie oszczędzić budując np. z kostek słomy.

Pieśnią przyszłości, znacznie wyprzedzającą metody dobrze nam już znane, takie jak żelbet, stal czy cegła drążona są domy organiczne. Naukowcy pracują nad takimi ustrojami budowlanymi, które byłyby żywymi organizmami i mogły aktywnie reagować na zmieniające się warunki środowiskowe.

No comments.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *